PROČ PRÁVĚ MY?
O NÁS
Právní subjekt Mateřská škola Máj Nový Jičín:
- Největší právní subjekt MŠ v NJ, slučuje čtyři MŠ s 12-ti třídami, z toho dvě třídy logopedické, celkový počet dětí 233.
- 25 pedagogů se 100% úvazkem a jeden pedagog na 50% úvazku, z toho 5 speciálních pedagogů.
- V celém subjektu je integrováno více jak 45 dětí se speciálními vzdělávacími potřebami(SVP). Jde o děti s různými zdravotními postiženími (autismus, tělesné postižení, opožděný psychomotorický vývoj, dysfázie aj.). Pro zajištění individualizované výuky u integrovaných dětí se SVP pracuje v celém subjektu 12 asistentů pedagoga na plný úvazek, jeden speciální pedagog vyučující hodiny speciálně pedagogické péče a další 2 pedagogičtí pracovníci financováni rovněž z podpůrných opatření.
- Ve škole pracuje 15 provozních zaměstnanců.
- Z OP JAK působí ve škole na 50% úvazku školský asistent
- Subjekt byl vybrán, jako jeden z 5-ti v Moravskoslezském kraji,do projektu MiND - práce s nadprůměrným a mimořádným intelektovým nadáním dětí.
- Od 1. 8. 2018 je ředitelkou MŠ Mgr. Jana Vrbová, která působí zároveň jako lektorka, odborný metodik a externí mentor.
MŠ K. Čapka – 5 tříd: Profiluje se v oblasti všestranného pohybového rozvoje a vedení dětí k zdravému životnímu stylu. Zaměřuje se nejen na zdravou stravu, ale také na různorodé pohybové aktivity dětí, jako např. plavání, bruslení, lyžování, škola v přírodě aj. sportovní aktivity. Spolu s ostatními MŠ v subjektu se aktivně zapojuje do nabízených sportovních a tematických činností, organizovaných Městem Nový Jičín nebo střediskem volného času Fokus.V budově MŠ je kuchyň, která zajišťuje souběžně stravování pro sousední MŠ Vančurova. Obě budovy MŠ jsou propojeny spojovacím krčkem, který slouží pro rozvoz stravy.
MŠ Vančurova – 4 třídy: Má dvě běžné třídy a dvě třídy logopedické, kde se kromě běžného předškolního vzdělávání zaměřují na každodenní logopedickou reedukaci. V obou logopedických třídách je dle legislativy snížený počet na 14 dětí, z důvodu individuální péče. V podkroví budovy je pronajímaný služební byt a v suterénu budovy je sušárna, mandl a prádelna, která pere pro všechny čtyři MŠ. Ve sklepních prostorech došlo k výměně otevíratelných oken z důvodu eliminace vlhkosti.
Z důvodu sousedících pozemků a propojení obou budov krčkem, jsou obě MŠ K. Čapka a Vančurova vykazovány, pro krajské účely výkaznictví, jako jedna devítitřídní MŠ, což je v rámci nového financování a výpočtu PH max školy značně znevýhodňující.
MŠ Jubilejní – 2 třídy: Zařazuje do svého vzdělávacího programu pravidelně polytechnickou a environmentální výchovu, zaměřují se na pěstování různých rostlin, bylin a na ochranu životního prostředí. Zrekonstruovaná zahrada s herními prvky a krytými terasami umožňuje přenášet vzdělávací aktivity ven za každého počasí. Další oblasti, které škola věnuje pozornost, je primární prevence zdraví. Snahou je předcházet virovým onemocněním a vést děti k péči o své zdraví při pravidelném saunování, cvičení jógy a otužování dětí s plaváním v bazénu se slanou vodou, který je přímo v budově MŠ - "Baby klub Kenny", jenž je v nájmu budovy MŠ.
MŠ Loučka – 1 třída: Profiluje se v oblasti přírodovědného poznávání a ekologie, k čemuž využívá vesnické prostředí (v městské části Loučka) a nedalekou oblast CHKO. Okolí MŠ je využíváno k výuce polytechnické a enviromentální výchovy. Děti využívají vyvýšené záhonky pro pěstování zeleniny, bylinek. Škola úzce spolupracuje s TJ Orel a osadním výborem Loučka, kde společně připravují různé kulturní vystoupení a organizují společné akce pro děti a rodiče. Vzájemnou spolupráci a společné akce organizuje MŠ také s místní Stanicí chovatelů a také Klubem důchodců. Škola spolupracuje mimo jiné také se ZŠ Starý Jičín a s novojičínskou Charitou. MŠ má vlastní školní kuchyň, kde využívá ke zpracování také své drobné výpěstky ze školní zahrady.
Projekty:
- OP JAK od 10/2022 – 9/2024 -Šablony ukončeny.
- OP JAK od 1/2025 – 2027 Šablony nové (projekt Korálky II).
- Projekt MiND – podpora mimořádně nadaných dětí 2023/2024.
- Zdravá mateřská škola – oblast stravování.
- SOS do škol – obědy zdarma pro sociálně potřebné.
- Sidus – finanční výpomoc rodičům na rehabilitaci dívky s tělesným postižením.
Materiální rozvoj školy: Správa budov a zařízení je průběžně udržována a modernizována:
- Se zřizovatelem a ORI naplánovat realizaci zateplení budovy MŠ K. Čapka spolu s výměnou 5-ti ksvchodových dveří – hotová PD (v požadavcích víc jak 10 let).
- V roce 2025 proběhne rekonstrukce koupelny na MŠ Vančurova dle PD – 420 000,- Kč.
- Byl zakoupen multifunkční varný kotel do ŠJ na K. Čapka.
- Proběhla výměna zvonků s kamerami, nové zasíťování internetem.
- Během prázdnin proběhla výměna podlahových krytin; výmalba MŠ; II. etapa opravy plotu v MŠ Loučka, vybavení jedné učebny nábytkem.
Pedagogický rozvoj školy:
- Provádět pravidelnou speciálně pedagogickou a logopedickou reedukaci.
- Spolupráce obou logopedických tříd se školskými poradenskými zařízeními (PPP, SPC pro vady řeči, vady sluchu a kombinovaná postižení (autismus aj.). Zprostředkování vyšetření, konzultační činnost, úzká spolupráce se ZZ dětí.
- Využívat i nadále odborný potenciál pedagogů při lektorování a metodických ukázkách pro pedagogy z ostatních MŠ, sebevzdělávání pedagogů v oblasti nových metod a forem práce (DVPP).
Nový Jičín 31.12.2024 Mgr. Jana Vrbová, ředitelka MŠ Máj Nový Jičín